A co když je to pravda?

19. ledna 2017 v 14:47 | Monica. |  Ostatní
Někdy v roce šestnáct bylo tohle tématem týdne. Napsala jsem na to pár vět, ale nakonec je nezveřejnila. Nepřijde mi to ale tak špatné, takže vám to sem strčím alespoň teď, několik týdnů po TT, nevadí.

A co když je to pravda? Tak je nejspíš dobře, že jsme se jí dozvěděli. Otázkou ale je, zda to opravdu pravda je, anebo je to jenom další z toho neskutečného množství lží, kterými je naše společnost protkaná. Ale proč? Tak by spíš měla znít ta otázka. Proč mají lidi neustále potřebu lhát, ačkoliv je víc než jasné, že pravda stejně jednou vyjde na povrch? Někdy je to možná příjemnější východisko situace, ale ve výsledku si tím stejně nikdo nepomůže. Dopadne to tak, že jedna strana je zklamaná, že jí někdo lhal a ta druhá se stydí za to, že neřekla pravdu. Stojí to za to? Není jednoduše lepší říct pravdu, ať už je sebevíc nepříjemná a třeba i zraňující, než se topit ve sladkých lžích?

quote, lies, and white image lies, grunge, and 24/7 image quote and lies image


Jediná ospravedlnitelná lež je podle mě ta ohledně našich pocitů. Když nejde o nikoho jiného a tím pádem nemůžeme zranit nic víc než sebe. Taková ta typická otázka "jak se máš?" a odpověď na ní "fajn". Častokrát člověk zkrátka není připraven na sdělování všeho, co se děje. A mnohdy to ani sám pořádně neví. A především je pochopitelné, že cizím lidem hned nebudeme vyprávět všechno to, co nás trápí. Vlastně bych to fajn ani za lež nepovažovala. Je to spíš jakási obrana a způsob, jak se před ostatními ochránit.
To ale nemění nic na tom, že lži opravdu nesnáším a nechápu, proč se někteří tolik bojí pravdy. Jak jí říkat, tak jí i přijímat. Stojím si za tím, že člověk by měl vždycky říkat pravdu, ať už bude mít jakékoliv následky. Protože věřte nebo ne, ty následky budou určitě mnohem lepší, než když místo jedné pravdy řeknete několik nesmyslných lží.
Takže, co když je to pravda? Jednoduše se k ní postavme čelem a přijměme jí takovou, jaká je. Není to žádná věda, je to vlastně úplně prosté a obyčejné, jenom je třeba si v hlavě srovnat, zda máme radši lháře, anebo naopak lidi, kteří pravdu vidí a umí se s ní vypořádat.
Říkejte pravdu. Bude to tak lepší pro vás i vaše okolí.

darling, gif, and you image

Pravděpodobně věty vůbec nedávají smysl a nenavazují na sebe, ale měla jsem jakousi zvláštní potřebu něco napsat.
 


Komentáře

1 Simix Simix | Web | 19. ledna 2017 v 18:06 | Reagovat

~Čaué~
Moc hezký a takový jednoduchý design :)
Moc krásně napsané. Začátek... super otázky. Akorát si říkám, že ne vždy může vyplavat pravda na povrch.
Popravdě já otázku, jak se máš, nemám moc ráda. Kolikrát nevím, co napsat. Jedním slovem to podle mě častokrát nejde vystihnout a rozepisovat se o tom kolikrát nechci :D
Ale napsala jsi to krásně.
"Častokrát člověk zkrátka není připraven na sdělování všeho, co se děje. A mnohdy to ani sám pořádně neví. A především je pochopitelné, že cizím lidem hned nebudeme vyprávět všechno to, co nás trápí. Vlastně bych to fajn ani za lež nepovažovala. Je to spíš jakási obrana a způsob, jak se před ostatními ochránit." Jo!!
Věty dávají smysl a navazují na sebe krásně. To máš jen ty pocit,že ne. Já častokrát taky, když něco napíšu. Přijde mi to strašně chaotické, ale přečte si to někdo jiný a nepřijde mu to tak. :D Ten, kdo to napíše, se v tom kolikrát třeba nějak myšlenkově ztratí :D :D
Ale ne.. máš to moc hezky napsané a chápu.

Tak se měj :)

2 S-hejvi S-hejvi | Web | 20. ledna 2017 v 10:33 | Reagovat

Není nad upřímnost i když někdy bolí, tím se řídím já :)

3 buttercup buttercup | Web | 20. ledna 2017 v 15:17 | Reagovat

máš pravdu v tom, že říkat pravdu je rozhodně lepší, ale někdy to může být sakra těžký, ať už jsou okolnosti jakýkoliv. já jsem prý třeba "skvělá herečka", takže mi většina lží prochází bez problémů, ale když se potom jedna začne nabalovat na druhou, tak jsou z toho ve finále obrovský problémy a já si říkám, jestli mi to vážně stálo za to, příště si nějaký výmysly rovnou odpustím a řeknu pravdu. ale jak říkám, někdy je prostě lhát jednoduší, co už.
skvělej článek! :)

4 Trifle. Trifle. | Web | 21. ledna 2017 v 8:40 | Reagovat

Nejlepší je, když za tebou příjde spolužačka a začne ti vyprávět jak miluje upřímné lidi a nesnáší lži. Ona je pravým opakem. :)

Já, ani lhát moc nemůžu protože nemám komu. A když něco nevím, tak to ani nezačínám popř. se do konverzace ani nepřipojuji. :)

5 smartly smartly | Web | 21. ledna 2017 v 14:44 | Reagovat

Dobre, tak ja to skúsim. Akože, hovoriť pravdu.

Si hlúpa, naivná, zbytočná, škaredá, smial som sa na tvojich vtipoch iba preto, že som ti nechcel ublížiť, si každému iba na obtiaž, keby si zmizla z tohto sveta, vôbec nič by sa nezmenilo, až teraz, keď som stretol JU, som si uvedomil, čo je to skutočná láska, a že som ťa vlastne miloval iba zo súcitu, máš krivý nos a nikdy sa nedokážem sústrediť, keď sa na teba pozerám, a to isté mi potvrdili aj ostatní, (mama): vieš, ty si bola vlastne iba taká nehoda, (otec): ty si mala byť chlapček, (starký): vždy som mal radšej tvoju sestru, (syn otcovi): už by si mohol zgegnúť, aby som konečne aj ja mohol spáchať samovraždu, (dcéra matke): dodrbala si mi život, mala si sa s ním rozviesť ešte keď to násilie iba začínalo.

Tak, toto všetko boli príklady slov, ktoré môžu nenormálne ublížiť. Dokonca až zabiť. Nie všetci ľudia sú ako politici a nie všetci klamú iba kvôli vlastnému prospechu. Pravda je dôležitá a často naozaj pomôže (napríklad mi kamarát prezradil, že som bol prvý človek v živote, ktorý mu taktne naznačil, aby si častejšie umýval zuby a že mu to zmenilo život), ale niekedy je potrebné setsakramentsky dobre porozmýšľať, či, ako a kedy tú pravdu podať. Toť (špeciálne pre teba) môj úprimný názor ^^

6 Paja z blogu paja-writes.blog.cz Paja z blogu paja-writes.blog.cz | Web | 21. ledna 2017 v 22:00 | Reagovat

To teda dávají holka! Hezky jsi to napsala ☺️, už asi rok nepíšu na svůj blog, ale ty vaše čtu pravidelně, a teď jsem si založila nový, tak jestli se chceš podívat? ne-sika.blogspot.com 💖

7 Bree Bree | Web | 22. ledna 2017 v 9:43 | Reagovat

Ono je lehčí říct nesmyslnou lež a ten člověk od toho má na chvíli pokoj. Nemusí se starat, dokud se na to nepřijde. Taky tomu nerozumím, proč se lidi tolik bojí pravdy. Ano, kolikrát to i bolí, ale stejně to jednou vyjde na povrch:/ Btw. Jsem zpět:)♥

8 Kačka Kačka | 22. ledna 2017 v 19:31 | Reagovat

Rozhodně máš pravdu v tom, že by jsme se měli naučit pravdu přijímat, ne všichni jsou totiž ochotní. Někteří ty lži i raději slýchají, než aby měli vědět pravdu.
Podle mě je ale tohle docela sporné. Jak jsi sama napsala, když ta lež neublíží a na jednu stranu pomůže..
Nesnáším když lidé lžou, a neříkám i slyšet pravdu občas bolí, ale rozhodně se s tím člověk vypořádá lépe.
Takže jednoznačně úžasnej článek♥

9 neverbealone neverbealone | Web | 23. ledna 2017 v 18:18 | Reagovat

Souhlasím s tebou snad ve všem co jsi napsala. Bohužel nedávno jsem se opět dozvěděla spoustu lží, které mi byly navyprávěny a doposud nechápu, proč je ten člověk vůbec říkal.. kdyby řekl pravdu bylo by to o tolik jednoduší. Ale hold už jsme takový .. nikdo neví proč.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama